Przejście do sekcji:
Ułatwienia dostępu
Ważne linki
Wizyta Studyjna na Kociewie 10-11.07.2021 r.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy" w dniach 10-11 lipca 2021 r. zorganizowała wizytę studyjną na Kociewie. Celem wyjazdu było poznanie zasad funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej / partnerstw społecznych, innowacyjnych przedsięwzięć, co ma pobudzić lokalnych liderów do zwiększenia swojej aktywności i rozszerzenia ofert Stowarzyszeń działających na obszarze działania LGD.
Wyjazd zorganizowany był w ramach wsparcia na funkcjonowanie LGD udzielanego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w celu realizacji projektu "Koszty bieżące i animacja LGD "Dolina Drwęcy".
W wyjeździe uczestniczyło 30 osób - pracownicy biura LGD oraz liderzy organizacji działających na obszarze działania LGD m.in.: Stowarzyszenie Przyjaciół Macikowa i Okolic, Koło Gospodyń Wiejskich z Łubek, Sokołowa i Olszówki, Stowarzyszenie Fabryka Kultury, Stowarzyszenie Przedmoście.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu było miasto Nowe, gdzie odwiedziliśmy Fundację Aktywizacji i Integracji. Jej Prezes p. Marcin Tylman przedstawił nam prezentację "Ekonomia Społeczna bez wow - działalność FAI", a następnie poprowadził warsztaty "Czy ekonomia społeczna jest dla mnie?". Następnie p. Magdalena Cichowicz - pracownik urzędu miasta odpowiedzialna za zamówienia publiczne i pozyskiwanie środków zewnętrznych pokazała nam targowisko miejskie, jednocześnie opowiadająć o dobrym przykładzie współpracy NGO z samorządem gminnym. Na targowisku mieliśmy przyjemność spotkać niespodziewanie burmistrza Nowego - p. Czesława Wolińskiego, który chętnie porozmawiał z naszą grupą. Mogliśmy również zobaczyć "warsztat inny niż wszystkie" - warsztaty terapii zajęciowej w Nowem. Kierownik WTZ - p. Estera Szymczak pokazała nam pracownie zajęciowe dla osób niepełnosprawnych, a także tzw. mieszkania treningowe i opowiedziała jak funkcjonują tego typu instytucje. Potem mieliśmy przyjemność pospacerować po mieście - z tzw. klifów nadwiślańskich zobaczyliśmy piękną panoramę Wisły oraz zwiedziliśmy zabytkową starówkę. Kolejnym punktem tego dnia był warsztat samoobrony. Uczestnicy mogli nauczyć się chwytów wraz z uderzeniami przydatnych w razie zaatakowania ich osoby. Zwieńczeniem pierwszego dnia wyjazdu było wspólne ognisko i grill integracyjny.
Kolejnego dnia najpierw odwiedziliśmy Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mały Komorsk "SWOJACY", które zaprezentowało nam swoją działalność. Ostatnim odwiedzanym przez uczestników miejscem była Fundacja Toskania Kociewska. Prezes Fundacji p. Arkadiusz Pstrong opowiedział nam o swojej organizacji poprzez łącze internetowe na żywo prosto z Włoch. Na miejscu odbyły się warsztaty zielne z zielarką, która pokazała jakie dzikie zioła możemy wykorzystać w kuchni oraz przygotowała potrawy do degustacji. Na ostatnim warsztacie rękodzielniczym de coupage wszyscy mogli przygotować piękne, wzorzyste tace. Na samym końcu wizieliśmy udział we "włoskiej biesiadzie", a następnie zwiedziliśmy gospodarstwo fundacji po którym oprowadzał nas Włoch Gianluca Budroni. Wracając do domu odwiedziliśmy po drodze Zamek w Radzyniu Chełmińskim.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Wizyta Studyjna była bardzo udana (w szczególności p. Annie Orłowskiej z Fundacji Aktywizacji i Integracji), a także wszystkim osobom i organizacjom, które nas gościły i prowadziły zajęcia warsztatowe. Specjalne podziękowania kierujemy do uczestników wyjazdu, bo to dzięki Wam atmosfera była na prawdę sympatyczna.
- autor: Piotr Jachowski - Animator Rozwoju Lokalnej Społeczności, data: 2021-07-12